آشنایی با ایمولاتور و مجازی‌ساز QEMU

QEMU یک شبیه‌ساز مجازی‌سازی است که اجازه‌ی اجرا کردن سیستم‌عامل‌های مختلف را روی سیستم شما می‌دهد. این شبیه‌ساز مشابه VWware و VirtualBox است با تفاوت‌هایی که در ادامه متوجه خواهید شد.

QEMU رایگان و متن‌باز است و تحت لیسانس GPL2 عرضه شده است. قابلیت این را دارد که در هر دو مدل KVM و XEN اجرا شود و بسیاری از امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این پست با نحوه‌ی نصب و استفاده از آن آشنا خواهید شد.

نصب QEMU

QEMU را می‌توان تقریبا از تمام رپوهای توزیع‌های مختلف لینوکس نصب کرد. به همین‌خاطر نیازی به دانلود یا نصب آن از روی رپوهای متفرقه 3rd-party نیست.

برای نصب آن روی لینوکس اوبونتو یا لینوکس مینت از دستور زیر استفاده می‌شود:

sudo apt install qemu qemu-kvm libvirt-bin

برای نصب آن روی Red Hat/CentOS/Fedora از دستور زیر استفاده کنید:‌ ( برای Red Hat/CentOS عبارت dnf را با yum جایگزین کنید.)

sudo dnf install qemu qemu-kvm

برای نصب روی SUSE/OpenSUSE از دستور زیر

sudo zypper in qemu

و روی Arch Linux از دستور زیر استفاده کنید:

sudo pacman -S qemu

 

استفاده از QEMU

QEMU امکانات، معماری‌ها و قالب‌های بسیار زیادی را در اختیار می‌گذارد. در ابتدا لازم است یک تصویر دیسک سخت مجازی ایجاد کنیم تا بتوانیم سیستم‌عامل خود را در جایی نصب کنیم. این تصویر تمام داده‌ها و فایل‌های سیستم‌عامل را شامل می‌شود. برای این کار می‌توانیم از ابزار qemu-img استفاده کنیم.

برای درست کردن یک تصویر دیسک سخت با اندازه‌ی ۱۵ گیگابایت و قالب‌بندی qcow2 (که قالب پیش‌فرض تصاویر QEMU است) دستور زیر را اجرا کنید.

qemu-img create -f qcow2 testing-image.img 15G

بعد از اجرای این دستور یک فایل در مسیری که هستید ایجاد می‌شود که البته اندازه‌ی آن ۱۵ گیگابایت نبوده بلکه در حدود ۱۵۰ کیلوبایت است. QEMU فقط مقداری از فضا را که توسط سیستم‌عامل مجازی مورد استفاده باشد اشغال می‌کند. بعد از ایجاد تصویر دیسک سخت، باید فایل .iso سیستم‌عاملی را که می‌خواهیم به صورت مجازی از آن استفاده کنید، در اختیار داشته باشید و به صورت یک درایو نوری به سیستم مجازی خود معرفی کنید:

qemu-system-x86_64 -m 1024 -boot d -enable-kvm -smp 3 -net nic -net user -hda testing-image.img -cdrom ubuntu-16.04.iso

بیایید دستور بالا را بخش به بخش توضیح دهیم:

  • m 1024- این پارامتر مقدار رم را مشخص می‌کند که سیستم مجازی با آن کار می‌کند.
  • boot -d- این پارامتر اجازه می‌دهد که ترتیب بوت را مشخص کنید. d- به معنی انتخاب درایو نوری مجازی اولین دستگاه است، بعد از آن QEMU از تصویر دیسک سخت مجازی استفاده خواهد کرد. از گزینه cdrom- در انتهای دستور استفاده کرده‌ایم. اگر بخواهید سیستم مجازی خود را از روی دیسک سخت مجازی بالا بیاورید باید از c- استفاده کنید.
  • enable-kvm- این پارامتر خیلی مهم است و این اجازه را می‌دهد که از فناوری KVM برای شبیه‌سازی معماری که می‌خواهید، استفاده کنید. بدون استفاده از این گزینه، QEMU از رندر مجازی استفاده خواهد کرد که خیلی کند است. فقط باید چک کنید که گزینه مجازی‌سازی در BIOS سیستم فعال شده باشد.
  • smp 3- اگر بخواهید بیشتر از یک هسته از سی‌پی‌یو را استفاده کنید، با استفاده از این پارامتر می‌توانید این کار را انجام دهید.

ورود برای ارسال نظر وارد شوید.

تعداد نظرات 0

اولین نفری باشید که یک نظر منتشر می‌کند.